Gelenek mi, devrim mi?

Gelenek mi, devrim mi?

Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde Team Turquality ile Victorious Ace karşı karşıya geliyor. Lig aşamasında inişli çıkışlı bir grafik sergilemesine rağmen mevsim finallerine kalmayı başaran Team Turquality, Team AURORA’ya yenilerek beklentilerin altında bir performans göstermiş ve yarı finale yükselme şansını kaçırmıştı. Mevsim boyunca kadrosunda birkaç defa değişikliğe giden takım, Beşiktaş.Oyunhizmetleri’nden ayrılan eski oyuncuları Xyraz’ı üst koridora getirirken, sonrasında ise ormancı Reach’i yedeğe çekip mevsim finalleri için Rawbin’i takıma katmıştı.

Öte yandan Victorious Ace ise çok daha stabil bir kadro ile Yükselme Ligi’nde mücadele etti. Orta koridorda Energy - Abbeddage ikilisi ile zaman zaman değişerek oynayan VA, Abbedagge ile daha başarılı olduğunu özellikle NumberOne serisinde keşfetti. Yarı final karşılaşması olan Ororo maçında beklenilenin çok altında performans gösteren VA, bu hatasını NR1 karşısındaki koordineli ve sistematik oyunu ile telafi edip Şampiyonluk Ligi’ne çıkmak için bir şans daha elde etti.

Victorious Ace takımı kadrosunda herhangi bir değişikliğe gitmezken, Team Turquality bir kez daha ormancısını değiştirdi ve geçtiğimiz yıl Beşiktaş’tan da hatırlayacağımız Taikki’yi kadrosuna kattı. Ligde kalma mücadelesi veren TT’nin bu kararı takımın canını sıkabilir.

Team Turquality’ye baktığımızda oyuncuların bir sistem içerisinde oynadığını, ve büyük bir bireysel hata ya da performans düşüklüğü görmediğimizde bu sistemin bir dişli gibi çalıştığını görüyoruz. TT’nin mevsim içerisindeki en büyük problemi takım içinde bir lidere sahip olmamalarıydı. Bu pozisyonu Xyraz ile dolduran takım, oyuncunun takıma gelişinden sonra performansını arttırsa da, mevsim finallerinde ve beşincilik maçında hayal kırıklığı yaşadı. TT’nin oldukça duygusal bir takım olduğunu da belirtmek gerekiyor. Team AURORA serisinde bu duygusallıklarından ötürü üst üste hatalar yapan takımın VA serisinde bu hatalara tahammülü yok.

LongB’nin performansı TT’nin karşılaşmayı kazanıp kazanmayacağına doğrudan etki ediyor. Ormancı - üst koridor ilişkisi koridor safhasında çok önemli olmasına karşın TT’nin Xyraz’ın gelişinden sonra üst koridora nazaran daha çok takım savaşı odaklı stratejilerle Vadi’ye indiğini görüyoruz. Alt koridor ikilisi KillerEs - kazze ise TT’nin en istikrarlı ve güven veren oyuncuları. Taikki’nin Rawbin/Reach kadar agresif bir oyuncu olduğunu ve oyuna ciddi anlamda etki edebileceğini daha önce görmüştük. TT eğer uyum problemini aşarsa (ki bu oldukça önemli bir problem) seriyi bir çığ gibi büyüyerek kazanabilir.

Şampiyonluk Ligi tecrübesi olan oyuncuları kadrosunda bulunduran VA ise Yükselme Ligi Finalleri’nde bekleneni veremedi. Yarı finaldeki Ororo serisi takım için hayal kırıklığı iken, takım kendisini NR1 serisinde gösterdi. VA’nın en büyük avantajı ise oyuncuların uzun bir süredir beraber oynuyor oluşu. Kanani’nin ŞL tecrübesi takım için oldukça önemliyken, genç yetenekler Broken Blade ve meân de kendilerini gösteriyor. NR1 serisini neredeyse kusursuz oynayan takım, zayıf yanlarını ORO karşısında göstermişti. VA bir bütün halinde çok iyi hareket etmesine rağmen takımda özellikle oyun başında en çok sıkıntı çeken oyuncu Kanani. Kazandıkları serilerde dahi rakip ormancının kendi güçlendirmesini almasına engel olamayan Kanani, bu eksikliği koridorlara yaptığı baskı ile kapatıyor.

Bu noktada VA’nın yıldızı Broken Blade’den de bahsetmek gerekiyor. Batı Avrupa sunucusunda Şampiyonluk Aşaması’nda oynayan ve mekanikleri ile tanınan oyuncu, yeteneğini Vadi’ye yansıtmaya yavaş yavaş başladı. NR serisindeki Shen oyunu dikkatleri çekerken, oyuncunun koridor safhasını da oldukça iyi oynadığını gördük. TT karşısına Energy yerine Abbeddage ile çıkacak olan VA doğru bir tercih yapmış gibi görünüyor. VA Vadi’de aktif olmayı ve oyunlar yapmayı seven bir takım. Abbeddage ise takımın ihtiyacı olan yardımı rahatlıkla sağlayabiliyor çünkü koridorunda rakip oyuncuya genellikle üstün geliyor.

Şampiyonluk Ligi’ne yükselmeye çalışan VA’nın işi yine de hiç kolay değil. Fakat rakibine göre yukarıda da bahsettiğimiz bir sinerji avantajına sahip. VA’nın yapması gereken en önemli şey Xyraz ve LongB’ye odaklanmak olacaktır. Takım, TT’nin alt koridorunu oyundan düşürse bile KillerEs oldukça tecrübeli bir oyuncu ve geride iken de oldukça iyi oynayabiliyor. Öte yandan takımın Kanani’ye de erken oyunda yardımcı olması gerekebilir.

TT ise değişen kadrosuyla bir kez daha Şampiyonluk Ligi’ndeki yerini korumaya çalışacak. Taikki transferi takımın stratejilerine doğrudan etki etmese de, TT’nin oyuncu ile ne kadar pratik yaptığı seriyi belirleyen şeylerden birisi olacak. LCS finallerinde sıklıkla karşılaştığımız Vladimir seçimi TT için de oldukça önemli bir noktaya sahip. LongB’nin kendini rahat hissedeceği şampiyonlarda oynaması ve işini iyi yapması, TT’nin galibiyet koşullarından bir tanesi.

2017 Kış Mevsimi’nde Şampiyonluk Ligi’nde mücadele etmek için karşı karşıya gelecek olan Team Turquality ve Victorious Ace’in mücadelesi 11 Eylül Pazar günü saat 14.00’da oynanacak. Karşılaşmaları LoL TV’den takip edebilirsiniz.