Arena Yine Alev Aldı

Arena Yine Alev Aldı

1v1 karşılaşmaları her zaman All-Star organizasyonlarında ayrı bir yere sahip olmuştur. Her ne kadar 2016 IWCA’da pek çok yeni oyun modu görücüye çıksa da oyunculara sorduğumuzda ya da seyircilerin yorumlarına baktığımızda en çok sevilen ve en çok beklenen oyun modu hala 1v1 karşılaşmalar olarak görülüyor. Ateş takımının da 1v1 maçlardaki başarısı göz önüne alındığında Sonsuz Uçurum alev alevdi desek yalan olmaz. Özellikle oynanan 23 1v1 maçından sadece 2 tanesinin 100 minyon skoru ile bitmesi, oyuncuların da sahneye ne kadar ateşli çıktığının göstergesi. Sizler için 1v1 maçlarının en heyecanlılarını, hop oturup hop kaldıran kapışmalarını listeledik.

Crystal vs LeX

 

 

Turnuva fikstürü açıklandığında takımımızın CIS bölgesi ile 1v1 maçlarında kapışacağını görmek belli bir kesimin heyecanla o günü beklemesine sebep oldu. Bunun nedeni geçtiğimiz sene 2015 IWCA’da CIS bölgesiyle 1v1 konusunda aramızda bir hesabın olmasıydı. Sihirdar Vadisi karşılaşmalarından takımımız önde çıkmış olsa da 1v1 maçlarda CIS takımı kazandığı puanlarla birlikte 2015 All-Star’a giden taraf olmuştu. 1v1 serisinin ilk maçı Crystal ve LeX arasında oynandı. Kağıt üzerinde ormancıların nişancılara kıyasla minyon kontrolü ve son vuruş konusunda geride olması sebebiyle dezavantajlı bir başlangıç yapmamız bekleniyordu. Crystal ise herkesi şaşırtan bir hamle ile Tahm Kench ve Kartopu seçimine yöneldi.  Başta minyon sayısında geri düşerek hem bizi hem de spikerlerimizi korkutsa da tutturduğu ilk kartopu ile beraber LeX’in Miss Fortune’unu mideye indirmeyi başardı ve hem yakın dönemde kaybettiğimiz değerli sanatçımız Tahm Kench’in seslendiricisi Erdal Tosun’a bir saygı duruşunda bulundu hem de CIS bölgesinden alacağımız intikamın ilk adımını atan isim oldu.

 

Elwind vs Zanzarah

 

 

Elwind ve Zanzarah sahneye çıktığında durum 2-0 takımımız lehineydi. Eğer Elwind kazanırsa takımımıza galibiyeti getirecek, eğer Zanzarah kazanırsa CIS takımı puan umutlarını ileriki maçlara taşıyacaktı. Tahm Kench’in yasaklandığı ilk maç olan bu maça biraz heyecanlı başlayan Elwind başta minyonda geriye düştü ve avantajı rakibine teslim etti. Elwind 6.seviye ile birlikte güç patlamasına kavuşsa da Zanzarah, Quinn’in E yeteneği Pike sayesinde anlık hasardan kurtularak ilk akını savuşturmayı başardı. Elwind’in ikinci girişimi de son saniyede Kennen’in Q yeteneği Gürleyen Yıldız’ı kaçırmasıyla birlikte boşa gitti ve Zanzarah tüm avantajın kendisine geçtiği sanrısıyla ellerini sevinçle ovuşturup kollarını kaldırarak galibiyetini kendince erkenden ilan etti. Hesaba katmadığı şey Elwind’in söyleyeceği son bir sözü daha olduğuydu. Son kapışmada tekrardan Gürleyen Yıldız yeteneğini kaçırmasına rağmen Elwind kazanmayı bildi ve seriyi 3-0’a getirerek puanı takımımıza getirdi.

 

Zeitnot vs Kira

dir="ltr"> 

 

 

 

Elwind’in zaferiyle beraber CIS takımına karşı çoktan zafer kazanmış olsak da kapanmamış son bir hesabımız kalmıştı: geçen senenin 1v1 şampiyonu Kira. Kira’nın karşısına çıkan isim takımımızın nişancısı Zeitnot oldu. Normalde 1v1 yasaklamalarına abone olan Caitlyn bu maçta açıkta kalınca iki tarafın da tercihi oldu. İki tarafın da minyon biçme yeteneklerini konuşturacağı düşünülürken maç fırtına gibi başladı. Kamera geniş açıdan normal açıya döndüğünde iki taraf da canlarının yarısını kaybetmişti bile. Maça Caitlyn’in Q yeteneği Piltover Silahı’nı açarak başlayan Kira bunun avantajını kullanarak bu takasta öne geçmek istedi. Zeitnot ise Kira’ya öyle bir vücut çalımı attı ki Kira bakkala gitmese de çalı dışına çıkarak hem Zeitnot’un Caitlyn’in pasifi Tam Kafadan’ın ekstra tetiklenmesine neden oldu hem de otomatik saldırısını iptal ederek Zeitnot’u öne geçirdi. Yine de bu çarpışmayı kaybedecek taraf Zeitnot gibi gözükse de Zeitnot önce akılcı bir şekilde Bariyer yeteneğini ardından da Caitlyn’in E yeteneği 90 Kalibrelik Ağ’ı kullanarak kronometre daha henüz 45.saniyeyi gösterirken çok şık bir skor almayı başardı. Böylece hem CIS bölgesinden intikamımızı net bir şekilde aldık hem geçen senenin şampiyonu Kira’yı bileğimizin hakkıyla yendik hem de 1v1 tarihinin en çabuk zaferini alarak ismimizi tarihe yazdırmayı başardık.

 

Raydere vs Celebrity

 

 

 

 

Bu seri tam “yürek dayanmaz” şeklinde nitelendirebileceğimiz bir seri. Hem Ateş hem de Buz takımlarından bir üst tura çıkacak son bölgelerin belli olacağı bu karşılaşmada ibre Ateş tarafında Brezilya bölgesi, Buz tarafında ise Okyanusya bölgesini gösteriyordu. GPL için kazanmak bile yetmiyor, en az 5 karşılaşmadan 4 galibiyet çıkarmaları gerekiyordu. Okyanusya tarafında ise her türlü galibiyet onları yarı finallere götürecekti. Daha ilk kapışmada Raydere tecrübesini konuşturup Urgot ile üstünlüğünü gösterse de maçın geri kalanında Celebrity şov vardı. Urgot’un saldırı menzilinin kısa olmasından da faydalanan Celebrity adeta şiir gibi oynadı ve neredeyse her minyon alışında Kalista’nın E yeteneği Ciğerini Sök ile beraber Urgot’u ince ince işlemeye başladı. Maç boyunca Urgot’un her yetenek atışından seke seke sıyrılmayı başaran Celebrity minyon sayısında 96-93 önde olsa da son bir kapışma istedi ve bu kapışmada da Raydere’ın çevresinde döne döne mızraklarını biriktirdi ve bölgesini turnuvanın şampiyonluğuna götüren en kritik seride çok önemli bir galibiyete imza attı.

 

Helior vs Dara

 

 

LAS ve Japonya bölgeleri arasındaki yarı final serisi son maça uzadığında finale çıkacak olan takımı belirleyecek olan 1v1 karşılaşmaları oldu. İki bölgenin de bu 1v1 maçları öncesindeki yaklaşımı farklıydı. LAS bölgesi ilk iki sırada koridor kontrolü konusunda en iyi oyuncuları olan üst ve orta koridorlarını göndererek maçın başında öne geçmeyi ve takım yenilirken bile gösterdiği performansla parmak ısırtan Warangelus ile son darbeyi vurmayı planlamıştı. Japonya bölgesi ise önden destek rolünde oynayan Dara’yı gönderip son üç sıraya orta koridor Ceros, nişancı Haretti ve takımın çılgın Korelisi Tussle ile arkayı sağlam tutmayı tercih etmişti. Grup aşamasında da saldırı gücü Orianna tercihinde bulunan Helior bu defa karşısında Cassiopeia yerine Varus tercihini buldu. Saldırı gücü Orianna ile minyon biçme konusunda üstünlük yakalayan Helior, yine gruptaki ilk maçta da yaptığı gibi Orianna’nın Q yeteneği Komut: Saldır’ı açmayarak erken aşamalarda yakaladığı bu üstünlüğü ilerleyen zamanlarda takaslar sırasında etkisiz kalarak kaybetti ve Dara da kendisinden beklenmeyecek bir şekilde Varus’un yetenek kitini gayet etkili bir şekilde kullanarak önce Helior’u köşeye sıkıştırdı ardından da maçı çok uzatmadan skoru ve takımına ilk galibiyeti getirmeyi başardı.

 

Warangelus vs Ceros

 

 

Warangelus için turnuvanın en iyi nişancılarından biri desek yanılmış olmayız. Sahneye çıktığında omuzlarında ağır bir yük vardı. Bölgesi 2-0 gerideydi ve yenilgisi bölgesinin de finale çıkamaması anlamına geliyordu. Karşısında ise belki de gelebilecek en tehlikeli isim vardı: Vel’Koz oyunlarıyla herkesin beğenisini kazanan ve Zilean orta koridoru tek başına metaya sokan Ceros. Maç öncesinde uzun uzun elini ısıtan Ceros hala tam ısınamamış olacak ki daha maçın başında kaçırdığı minyonlarla üstünlüğü Warangelus’a kaptırdı. Warangelus bu üstünlüğünü öyle bir baskıya çevirdi ki Ceros eşya almak için üsse dönmeye niyetlendiğinde bu baskı nedeniyle geri dönüşünü defalarca iptal etmek zorunda kaldı. Yine de mekaniklerin konuştuğu bu kapışmada Ceros bir an olsun minyon sayısının açılmasına izin vermedi ve hep Warengelus’ın ensesinde durmaya devam etti. Durum 92-86 Warangelus’ın üstünlüğündeyken şampiyon mekanikleri adeta satranç tahtasındaki hamlelere dönüştü. Önce Lucian’ın Q yeteneği Işık Atışı ile Warangelus iki minyon alarak 94-86 öne geçti. Sonra ulti yeteneği İnfaz’ı, üzerine gelen altı minyona doğru aktifleştirdi. Eğer bu altı minyonu da alabilirse karşılaşmayı kazanan taraf olacaktı. İnfaz en öndeki iki minyonu almış ve kalan minyonları da temizleyecekmiş gibi görünürken Ceros, Lulu’nun yeteneklerini konuşturmaya başladı. Önce W yeteneği Kapris ile Warangelus’ın İnfaz’ını durduran Ceros ardından Lulu’nun pasifi Peri Yoldaş ve Pix’in ekstra hasarı ile birlikte LAS bölgesinin finale çıkma hayallerini sona erdiren isim oldu ve harika geçen maça yakışır bir son ile karşılaşmayı tamamladı.

 

Yiğit profesyonel oyuncu olamayınca profesyonel oyuncuları izleyeyim bari diyen biri. ARAM pentacısı.