2017 Yükselme Ligi kuralları ve rehberi

2017 Yükselme Ligi kuralları ve rehberi

2017 Yükselme Ligi, bugün oynanacak ilk Açık Eleme ile başlıyor.

Yeni yılda Yükselme Ligi'nin değişen yapısıyla kurallarda da çeşitli güncellemelere gitmemiz gerekti. 2017 yılı boyunca Yükselme Ligi'nin tüm aşamalarında geçerli olacak kuralları aktarmak ve olası soruları hızlıca yanıtlamak üzere ufak bir rehber hazırladık.

2017 Yükselme Ligi kurallarına buradan ulaşabilirsiniz. Açık Elemeler'in oynanacağı Riot Turnuva Platformu ve Yükselme Ligi ile ilgili hazırladığımız rehber ise aşağıda:

Yükselme Ligi ve Riot Turnuva Platformu rehberi

İletişim

Elemelere katılan tüm takımlar, hakemlerle iletişime kurabilmek için oyun içinden aşağıdaki hakemleri arkadaş listenize eklemelidir:

 • Turnuva Hakem A
 • Turnuva Hakem B
 • Turnuva Hakem C


Oyun içi alınan ekran görüntülerinin yollanması ve turnuva ile ilgili sorunların bildirilmesi için e-posta adresi: yukselmeligi2017@gmail.com

Takım kaptanları ile, kayıt oldukları hesapların e-posta adresleri üzerinden iletişime geçilecektir. Takım kaptanlarının, maç günleri gerekli duyurulara zamanında ulaşabilmeleri için, “Gelen” kutularını düzenli olarak kontrol etmeleri tavsiye edilir.

 

Turnuva Düzeni

 • Turnuva Formatı: İkili Eleme
 • Maç formatı: Tek Maçlık Seri, final serisi Üç Maçlık Seri
 • Oyun Tipi: Turnuva Çekilişi

 

Rakibi Gelmeyen Takımlar

Rakibi gelmeyen takımların ODADA KALMALARI gerekiyor. Maç başlangıç saatinden itibaren 15 dakika boyunca odada kalınmadığı takdirde, sistem iki takımı da maça gelmemiş olarak değerlendirip iki takımı da eleyebilir.

 

Oyun Duraklatmaları

Taraflar oyunu herhangi bir sebepten ötürü, herhangi bir zamanda toplamda 15 dakikayı geçmeyecek şekilde sayısız kez durdurabilir.

Her takımın toplamda 15 dakikalık duraklatma süresi vardır. Bu sürenin tamamını kullanan takımlar rakiplerinin izni olmadan oyunu tekrar durduramaz. Eğer bir takım oyunu toplamda 15 dakikadan fazla (15:01) duraklatırsa, rakip takımın şikayetçi olması durumunda, takım kaptanı turnuva yetkilisi için kanıt (ekran görüntüsü) toplamakla sorumludur. Toplam duraklatma süresinin hesaplanması için hakemlere gerekli ekran görüntüleri yollanır. Maç bitiminde hakem, sunulan delilleri göz önünde bulundurarak oyun sonucunu onaylayabilir veya kural ihlali yapan takımı eleyebilir.

 

Maç Tekrarı

Hakemin takdirine kalmakla beraber, oyunun gidişatını değiştirecek büyük bir oyun için hata sonucunda maç tekrardan oynanabilir.

Oyun içi hatalar oyun içi tekrar sistemi ile kaydedilip mail yoluyla hakemlere iletilmelidir. Hakem, sunulan delilleri göz önünde bulundurarak oyunu devam ettirme veya tekrar ettirme kararı alabilir.

 

Yedek Oyuncu Kullanımı

Karşılaşma başladıktan sonra oyun içi bir hatadan dolayı oyun tekrarlanırsa, takımlar iptal edilen maçtaki kadrolarında herhangi bir değişiklik yapamaz.

 

Uygunsuz Takım ve Oyuncu isimleri

Uygunsuz isimlerle turnuvaya kayıt olan takım ve oyuncular hakemlerin takdirine bağlı olarak diskalifiye edilebilir veya isimleri Açık Elemeler sonuna kadar hakemler tarafından değiştirilebilir.

 

Diskalifiyeler

Aşağıdaki herhangi bir olayın gerçekleşmesi halinde, gerekli görülen kişi/kişiler turnuvadan diskalifiye edilecektir.

 • Takımların hile veya hile programları kullanarak oyunda haksız üstünlük kazandığının kanıtlanması.
 • Takım üyelerinin turnuva boyunca (oyun öncesi, sırası veya sonrası) turnuvadaki diğer oyuncu/takımlara ve/veya hakemlere yakışıksız, kaba, terbiyesizce, küfürlü, hakaret içeren, iftiracı, onur kırıcı, saldırgan, nefret ve ırkçılık söylemleri içeren bir dil kullanması.
 • Hesap Paylaşımı: Takım kadrosundaki bir oyuncunun hesabında başka bir kişinin oynaması.
 • Anlaşma: Karşı tarafın kazanması için isteyerek besleme / oyunu kaybetme.
 • Oyunda olabilecek hataları kötüye kullanma, bot kullanımı, vs.